Azərbaycan-Ermənistan sərhəddində atəşkəs pozulub?
21-02-2025, 19:28
Bu gün Ermənistanın Azərbaycanla sərhəd bölgəsində, xüsusilə Göyçə vilayəti istiqamətində atəşkəsin pozulduğuna dair məlumatlar yayılıb.
Yerli mənbələrdən verilən ilkin bilgilərə görə, bölgədə atışma səsləri eşidilib. Lakin daha sonra bu məlumatlar rəsmi mənbələr tərəfindən təkzib edilib. Ermənistan-Azərbaycan sərhədində, Göyçə vilayəti istiqamətində atəşkəsin pozulması ilə bağlı yayılan məlumatlar geniş müzakirələrə səbəb olub. Hərçənd rəsmi mənbələr bu iddiaları təkzib edib, mövzu ətrafında müxtəlif versiyalar səsləndirilir.
Qeyd edək ki, bölgədə Avropa İttifaqının müşahidə missiyası fəaliyyət göstərir. Bu isə insidentlə bağlı dəqiq məlumatların əldə olunmasını asanlaşdırmalı olsa da, müxtəlif mənbələrdən fərqli xəbərlərin yayılması müəyyən suallar doğurur.
Bu xəbərin fonunda sual yaranır: Hadisənin əsl mahiyyəti nədir və bu cür xəbərlərin tez-tez yayılması hansı məqsədlərə xidmət edə bilər?
Məsələ ilə bağlı politoloq İlyas Hüseynov Ajans.az-a açıqlamasında bildirib ki, Ermənistanın sülhə dair niyyətini dəfələrlə eşitmişik, lakin bu, praktik fəaliyyətlərdə özünü göstərmir:
"Ermənistan tərəfi hələ də müxtəlif təxribatlar törətmək niyyətindədir və bu prosesə bəzi güc mərkəzləri də alət edilir. Hələ də Ermənistanda təxribatlar törətmək həvəsini görürük. Bu təxribatlara da bəzi güc mərkəzlərinin alət edildiyi açıq görünür. Ermənistan ərazisində yerləşən Avropa İttifaqının müşahidə missiyasını da burada xüsusi maraqla işə cəlb etmək həvəsi hiss olunur. Əvvəlki dövrlərdə də belə olub. Çünki mövqelərimiz atəşə tutulduqdan sonra Avropa İttifaqının missiyası gah bunun Azərbaycan tərəfindən törədildiyini, gah da ümumiyyətlə belə bir hadisənin baş vermədiyini bildirirdi."
Politoloqun sözlərinə görə, Ermənistanın məqsədi bölgədə qeyri-müəyyən vəziyyət yaratmaq və beynəlxalq dəstək əldə etməkdir. O qeyd edib ki, bəzi erməni qrupları bilərəkdən gərginliyi artırmağa çalışır və bu cür yalan məlumatların yayılmasına səbəb olur. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin verdiyi rəsmi məlumatlar isə həqiqətə ən yaxın mövqedir və yalnız rəsmi mənbələrə inanmaq lazımdır.
İlyas Hüseynov həmçinin Ermənistanın silahlandırılması məsələsinə də toxunub. Onun sözlərinə görə, Fransa və Hindistanın Ermənistana silah tədarük etməsi bölgədə sabitliyə ciddi təhlükə yaradır:
"Ermənistanın sürətlə silahlandığını da diqqətə çəkmək lazımdır. Fransa və Hindistan vasitəsilə silahların Ermənistana daşınması təmin olunur. Bütün bunların fonunda Ermənistan sülhdən də yayınır. Demək olar ki, 2025-ci ilin ikinci ayı da sona çatır, amma biz ali səviyyədə görüşlərin keçirildiyini görmürük. Ermənistan Azərbaycanın sülh prosesində irəli sürdüyü əsas tələbləri yerinə yetirmir. Bunlar arasında Ermənistan Konstitusiyasının dəyişdirilməməsi, ATƏT-in Minsk qrupunun hələ də rəsmən buraxılmaması və sülh müqaviləsinin mətnində açıq qalan üç maddənin tamamlanmaması əsas problemlər olaraq qalır."
Onun fikrincə, sərhəddə delimitasiya və demarkasiya komissiyalarının görüşləri keçirilsə də, bu, ümumi sülh üçün yetərli deyil. Azərbaycanın tələbi yalnız sərhəd məsələlərinin həlli deyil, eyni zamanda hərtərəfli və genişmiqyaslı sülh müqaviləsinin imzalanmasıdır:
"Nəticə etibarilə, son insident və yayılan məlumatlar göstərir ki, Ermənistan tərəfi hələ də təxribatçı addımlardan çəkinmir və Avropa İttifaqının müşahidə missiyası bu prosesdə obyektiv mövqe sərgiləmir. Bu baxımdan rəsmi mənbələrin açıqlamalarına istinad etmək və dezinformasiyalara inanmamaq vacibdir."
14-06-2024, 00:39
Müdafiə nazirliyi: “Naxçıvanda yenidən atışma olub”