Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova brifinqdə bildirib ki, Bakıda saxlanılan 11 Rusiya vətəndaşının tezliklə azad edilməsi Rusiya və Azərbaycan arasındakı münasibətlərdə prioritet məsələdir.
O qeyd edib ki, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyi həm saxlanılan şəxslərlə, həm də onların ailələri ilə sıx əlaqədədir. Diplomat xatırladıb ki, Azərbaycan tərəfi 30 dekabr 2025-ci ildə saxlanılan Rusiya vətəndaşlarının hazırda yerləşdiyi Bakı istintaq təcridxanasına konsulluq girişi verib.
“Dəfələrlə qeyd etdiyimiz kimi, Rusiya vətəndaşlarının tezliklə azad edilməsi və vətənə qayıtması bizim mütləq prioritetimizdir və biz bu məsələni Azərbaycan tərəfi ilə ikitərəfli əlaqələrdə mütəmadi olaraq qaldırırıq”, – Zaxarova vurğulayıb.
O əlavə edib: “Amma bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu, nazirliyin gündəliyindəki prioritet məsələlərdən biridir”.
Qeyd edək ki, Rusiya vətəndaşları 2025-ci ilin iyun ayının sonunda Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıblar. İyulun 1-də Səbail Rayon Məhkəməsi onların 4 ay müddətinə həbs olunması barədə qərar çıxarıb. Daha sonra, oktyabrın