Caspian Seanin Azərbaycan sahillərində suiti cəsədləri aşkarlanıb. Hadisə paytaxtın Bilgəh qəsəbəsi yaxınlığında qeydə alınıb.
Əraziyə baxış zamanı sahilboyu bir neçə suiti cəsədinin olduğu müəyyən edilib. Mütəxəssislər bildirirlər ki, Xəzər dənizində ekosistemin müxtəlif səbəblərdən pozulması, iqlim dəyişiklikləri və antropogen təsirlər suitilərin tələfatına gətirib çıxara bilər.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Səidə Zeynalovanın sözlərinə görə, aparılan illik elmi-praktiki müşahidələr və miqrasiya proseslərinin təhlili nəticəsində Xəzərdə suitilərin sayında nisbi azalma qeydə alınır. O qeyd edib ki, həm təbii amillər, həm də insan fəaliyyəti bu prosesə təsir göstərir.
Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzindən bildirilib ki, faktla bağlı araşdırmalara başlanılıb. Əməkdaşlar hadisə yerinə cəlb olunub, müvafiq nümunələr götürülərək analizə göndərilib. Laborator nəticələr məlum olduqdan sonra ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, Xəzər suitisi nadir növ hesab olunur və onun kütləvi tələfatı dənizin ekoloji vəziyyəti ilə bağlı ciddi siqnal kimi qiymətləndirilir.