"Gənclər arasında yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsuliyyətinin təşviqi" layihəsinə yekun vurulub
"Gənclər arasında yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsuliyyətinin təşviqi" layihəsinə yekun vurulub Hər il bütün dünyada yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində təqribən 1 milyon 250 min insan həyatını itirir. Bütün dünyada 15–29 yaşlı insanların-gənclərin ölüm səbəbləri arasında birinci yeri yol-nəqliyyat hadisələri tutur.
Əsas məqsədi gənclərin problemlərinin araşdırılması və həllinə köməklik göstərilməsi olan Azərbaycan Gənclərinin Hüquqlarının Müdafiəsi Mərkəzi qeyd olunanları nəzərə alaraq, QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi, Daxili İşlər Nazirliyi yanında İctimai Şura və Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə “Gənclər arasında yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsuliyyətinin təşviqi” layihəsini həyata keçirdi. Bu layihə həm də “Azərbaycan Respublikasında yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair 2019–2023-cü illər üçün Dövlət Proqramının fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq motosiklet və moped sürücülərinin yol-nəqliyyat hadisələrində iştirakının azaldılmasına, onların maarifləndirilməsi, təhlukəsizliklərinin təminatına həsr olunmuşdur. Layihə əsasən 2 istiqaməti əhatə edirdi.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının yaydığı illik hesabatlarda motosiklet və moped sürücüləri və sərnişinləri ölümlə nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələri iştirakçılarının xüsusi risk qrupuna aid edilir. Ölkəmizdə də son 3 il ərzində pandemiya səbəbindən, onlayn sifariş və çatdırılma xidmətlərinin aktuallaşması ilə motosiklet və mapedlərin çoxalması qeyd olunan riskləri olduqca artırmışdır.
Layihə çərçivəsində Bakı şəhərinin Nərimanov, Səbail, Yasamal və Nəsimi rayonlarında moto və maped sürücülərinin yol hərəkəti qaydalarına, eləcə də təhlükəsizlik qaydalarına əməl etmələri vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə monitorinqlər keçirilmişdir. Monitorinqlər zamanı qaydalara əməl etməyən 50-yə yaxın moto və maped sürücüsü saxlanılaraq inzibati məsuliyyətə cəlb edilmiş, bəzilərinə xəbərdarlıq olunmuş, maarifləndirici söhbətlər aparılmışdır.
Layihə çərçivəsində yol təhlükəsizliyi qaydaları, təhlükəsizlik vasitələrindən istifadə, yol-nəqliyyat hadisələri fəsadları ilə bağlı maarifləndirmə işi aparılmışdır. 1000-ə yaxın gənc benifisiara bukletlər paylanılmışdır, 100 nəfər gənc təlim kurslarına cəlb edilmişdir. Gənclərin maarifləndirilməsində, eləcə də inzibati məsuliyyətə cəlb olunmasında məqsəd onların yol-nəqliyyat hadisələrində iştirakının azaldılmasıdır.