Uzun illər Azərbaycan siyasi sistemində qeyri-formal təsir mexanizmləri ilə seçilən əsas fiqurlardan biri kimi tanınan Ramiz Mehdiyev yenidən ictimai müzakirələrin mərkəzinə düşüb. Bu dəfə səbəb onun nəvəsinin karantin rejimi dövründə keçirilən toyu və həmin məclisdə iştirak edən tanınmış simalardır.
Müşahidəçilər qeyd edirlər ki, Mehdiyevin siyasi sistem daxilindəki mövqeyi klassik idarəçi modelindən daha çox şəxsi sədaqət prinsipi və paralel təsir şəbəkələri üzərində qurulub. Bu model müxtəlif sahələrdə fərqli dərinlikdə özünü göstərib. Xüsusilə mədəniyyət sahəsi onun ən az nüfuz edə bildiyi istiqamətlərdən biri kimi qiymətləndirilir. Digər sahələrdə geniş əlaqə şəbəkəsi formalaşdırdığı halda, mədəniyyət mühitində bu təsir daha çox seçilmiş fərdlərlə qurulan münasibətlər çərçivəsində qalıb.
Mehdiyev mədəni çevrədə daha çox “ağsaqqal” statusunda çıxış etməyə üstünlük verib. Lakin bu statusu qəbul edənlərin sayı məhdud olub və münasibətlər əsasən şəxsi yaxınlıq, zövq uyğunluğu və himayə mexanizmi üzərində formalaşıb. Onun müəyyən musiqiçilərə xüsusi rəğbət bəsləməsi, onları məclislərində görmək istəməsi də bu yanaşmanın göstəricisi sayılır.
Karantin dövründə toy və ictimai reaksiya
Karantin məhdudiyyətlərinin qüvvədə olduğu dövrdə keçirilən toy geniş ictimai rezonans doğurdu. Cəmiyyətin böyük hissəsinin sərt qaydalarla üzləşdiyi bir vaxtda təşkil olunan məclis həm hüquqi, həm də siyasi-psixoloji müstəvidə müzakirə olundu. Böyük məclisə üstünlük verilməsi, status nümayişi kimi yozulan detallər Mehdiyevin öz mövqeyini necə qavradığı barədə müxtəlif şərhlərə yol açdı.
Məlumata görə, toyda iştirak edəcək şəxslərin siyahısına şəxsən nəzarət olunub. Dəvətlilər arasında Mehdiyevlər ailəsinin uzun illərdir yaxın münasibətdə olduğu sənətçilər də yer alıb. Eyni zamanda, əvvəllər ona yaxınlığı ilə seçilən bəzi mədəniyyət nümayəndələrinin siyahıda olmaması müəyyən narazılıqlara səbəb olub. Lakin bu narazılıqlar açıq müstəviyə çıxmayıb.
Məsuliyyətə cəlb olunan tanınmış simalar
Toydan qısa müddət sonra hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən tədbirlər görülməsi məsələnin istiqamətini dəyişdi. Artıq əsas müzakirə mövzusu dəvət siyahısı deyil, məclisin özü və onun yaratdığı ictimai rezonans idi.
Məsuliyyətə cəlb olunanlar arasında Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının direktoru, Xalq artisti, pianoçu Murad Adıgözəlov, eləcə də 2009-cu ildə Eurovision Song Contest 2009 müsabiqəsində üçüncü yer tutmuş müğənni Aysel Teymurzadə də var idi. Siyahıda həmçinin saksafon ifaçısı Teymur Süleymanbəyli və müğənni Azad Şabanovun adı hallanırdı.
Dəvət olunanların siyahısı Mehdiyevin musiqi zövqünü də ortaya qoyurdu. Seçimlərdə caz və estrada janrına üstünlük verildiyi müşahidə edilirdi ki, bu da uzun illər elit məclislərdə çıxış edən ifaçıların iştirakını izah edən amillərdən biri kimi göstərilir.
Müzakirələrin dəyişən fokusu
Başlanğıcda kimin dəvət olunub, kimin kənarda qalması əsas müzakirə mövzusu olsa da, sonradan diqqət toyun keçirilmə faktına və onun doğurduğu ictimai reaksiyaya yönəldi. Bu hadisə həm siyasi elita, həm də mədəniyyət cameəsi daxilində münasibətlər sisteminin necə qurulduğunu bir daha gündəmə gətirdi.
Beləliklə, Ramiz Mehdiyevin nəvəsinin toyu təkcə ailə mərasimi kimi deyil, həm də uzun illər formalaşmış qeyri-formal təsir mexanizmlərinin və seçilmiş münasibətlər şəbəkəsinin simvolik təzahürü kimi yadda qaldı.