Gündəm / Sosial / Araşdırma
İsti yay günləri davam etdikcə turistlərin ölkəmizə axını ‎davam edir. Xüsusən kövhəz ölkələrinin vətəndaşları ‎Azərbaycanı üstün cəhətlərinə görə digər ölkələrdən ‎fərqləndirərək səyahətlərini vətənimizə salır. Amma...‎
Azərbaycan hökuməti bəzi ölkə vətəndaşlarına bir başa ‎aerportda viza rüsumu ödəməklə səlahiyyət müddəti 1 ay ‎olmaqla əyahət vizası alma imkanı yaradıb. Bu ölkə ‎vətəndaşlarını asan şəkildə öz vizalarını ala bilirlər. Yeni ‎yaradılmış https://evisa.gov.az/ "asan visa" sistemini bu ‎sahədə böyük uğur saymaq olar. ‎
‎ ‎
Problem isə turistlərin xüsusən ərəblərin ölkəyə ‎gəldiklərindən sonra baş verir. Ağılasığmaz miqrasiya ‎qanununa əsasən viza ilə ölkəyə gələn istənilən əcnəbi ‎vətəndaş 15 gündən çox ölkədə qalarsa qeydiyyata durması ‎vacibdir. Bu qaydaları pozan turistlər 300-401 AZN cərimə, ‎və ya 1 ildən 5 ilə kimi deport olunur. Bu ağılasığmaz və ‎məntiqsiz qanunu görəsən kim icad edib? Bu qərarı qəbul ‎edən şəxsin məqsədi nədir?‎
Nə təyyarədə, nə aerportda turistlərə deyilmir ki, qeydiyyata ‎düşməyiniz vacibdir. Hansı ki ölkəmizə gələn hər kəs səyahət ‎günündən asılı olmayaraq sığotralanmalı və qeydiyyata ‎alınmalıdır. Otellərin əksəriyyəti vergilərdən yayınmaq üçün ‎üzərinə düşən öhtəliyi yerinə yetirmir. Yalnız qonaqların ‎tələbi olarsa onları miqrasiya qeydiyyatına alır. Bu cür hallar ‎statistik hesablamalar və gəlirlər baxımından dövlətimizə ‎zərər gətirir.‎
Əgər turist 1 aylıq vıza alırsa ölkədə rahat şəkildə səyahətini ‎və istirahətini davam etməlidir. Qonşu Gürcüstan ərəb ‎turistlərə bir illik qeydiyyatsız oturum izni verir. Bizim ‎‎"ağıllılar" – miqrasiya xidməti 15 gün təyin edib. Bura pis ‎niyyətlə gələn xarici ölkə vətəndaşları 15 gün ərzində də öz ‎çirkin əməllərini rahat şəkildə həyata keçirə bilirlər. ‎
Hökumət bu məntiqsiz siyasətinin yerinə yaxşı olardı ki, ‎qarşılıqlı şəkildə kovhəz olkələrinə viza siyasətini tətbiq ‎etsin. Azərbaycan vətəndaşı BƏƏ –nə səfər etmək üçün 95-‎‎100 dollar viza rüsumu ödəyir. Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı isə 160 dollar ‎viza rüsumu tələb edir.‎
Arzu edərdik ki, milləti sevən, xalqı düşünən vətənpərvər ‎məmurlar heç olmasa vətəndaşlarımızı düşünsün. Ümid ‎edirik ki, qeyd etdiyimiz dövlət qurumu məntiqsiz qərarında ‎düzəliş edəcək. Bəlkə bizlər də dəyişiklərdən faydalana ‎bildik.‎ Quru sərhədlərin açılması qərarını verəcək. sosial durumu ağır olan vətəndaşlarımız ərzaq və geyim təlabatını qonşu ölkələrə quru yolla səfər etməklə qarşılayacaq.