ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin sözçüsü Erin Robertson Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun yanvarın 16-da Amerika Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) 2024-cü il 1 iyun tarixindən Azərbaycanda fəaliyyət göstərməsinin de-yure mümkün olmaması ilə bağlı bəyanatı barədə Amerikanın Səsinin sorğusuna cavab verib.
Cavabda bildirilir ki, ABŞ Azərbaycan hökuməti ilə dialoqu davam etdirməyi səbirsizliklə gözləyir.
“USAID 1991-ci ildən Azərbaycan hökuməti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan xalqına 450 milyon dollardan çox yardım göstərmişdir. Postsovet dövründə başlayan humanitar tərəfdaşlıq Azərbaycan hökumətinin bəyan etdiyi məqsədlərə uyğun olaraq Azərbaycan əhalisinin dəyişən ehtiyaclarını ödəməyə yönəlib. Vaxt keçdikcə USAID COVID-lə mübarizəyə dəstək vermək üçün Azərbaycan Hökuməti ilə əməkdaşlıq edib. Əməkdaşlığımız iqtisadiyyatın əsas sektorlarını, o cümlədən kənd təsərrüfatı və səhiyyəni modernləşdirməyi, kənd yaşayış yerlərində gəlir mənbələrini və dayanıqlı icmaları dəstəkləməyi, insan alverinə qarşı mübarizəni, qadınlar və qızlar üçün imkan yaratmağı və regional iqtisadi inteqrasiyanı gücləndirilməyi əhatə edib. Biz yeni əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq sahələri üzrə razılığa gəlmək üçün Azərbaycan hökuməti ilə əlaqə saxlayırıq. Biz 30 ildən artıq davam edən tərəfdaşlığımızı təsdiqləmək üçün Azərbaycan hökuməti ilə dialoqumuzu davam etdirməyi səbirsizliklə gözləyirik”, ABŞ səfirliyinin sözçüsü Erin Robertson qeyd edib.