Fransada hicaba görə 300-ə yaxın müsəlman şagird məktəbə buraxılmayıb
Fransa Təhsil Nazirliyi bazar ertəsi günü ənənəvi müsəlman paltarı geyinərək Fransa məktəblərinə gedən 300-ə yaxın qızın dərslərə buraxılmadığını bildirib.
Bir çox müsəlman ölkələrində hicab və niqabla birlikdə ictimai yerlərdə geyilməsi nəzərdə tutulan uzun ənənəvi ərəb qadın paltarı olan əbaya keçən həftədən Fransa dövlət məktəblərində qadağan olunub.
Ümumilikdə, rəsmi rəqəmlərə görə, yeni tədris ilinin əvvəlində yaşı 15 və daha yuxarı olan 298 qız məktəbə qadağan olunmuş geyimdə gəlib.
Qadağanın xatırladılmasından sonra şagirdlərin əksəriyyəti geyimini dəyişib dərslərinə başlamağa razılaşıb. Lakin 67 qız qanuna tabe olmaqdan imtina etdiyi üçün evlərinə göndərilib.
İndi qaydalara görə, məktəb rəhbərliyi həmin şagirdlərin valideynləri ilə dialoqa başlamalıdır. Əgər bu kömək etməsə, onlar təhsil müəssisələrindən xaric ediləcəklər.