COP29 ərəfəsində miqrasiya prosedurlarını sadələşdirlir
Azərbaycan 29-cu BMT İqlim Dəyişikliyi üzrə Tərəflərin Konfransına (COP29) ev sahibliyi etməyə hazırlaşarkən, Dövlət Miqrasiya Xidməti (DMX) COP29 Təşkilat Komitəsi və COP29 Azərbaycan əməliyyat şirkəti ilə birgə miqrasiya qeydiyyatını sadələşdirmək, məlumat yayımını artırmaq və gələn nümayəndələrin üzləşə biləcəyi problemləri tez həll etmək üçün tədbirlər görüb. DMX nümayəndəsi Ülvi Əliyev Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda tədbir hazırlıqlarını nümayiş etdirmək məqsədilə təşkil olunmuş media turu çərçivəsində bu səylər barədə məlumat verib.
Əliyev qeyd edib ki, COP29 ərəfəsində Azərbaycan miqrasiya qaydaları ilə bağlı xüsusi güzəştlər tətbiq edəcək. “Azərbaycan hökuməti və BMT İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Katibliyi arasında əldə olunan razılığa əsasən, COP29 iştirakçıları üçün ziyarətçilər üçün standart 15 günlük qeydiyyat müddəti 29 günədək uzadılıb,” deyə o bildirib. Bu güzəşt, xüsusən BMT İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası çərçivəsində qeydiyyatdan keçmiş xaricilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə yönəlib ki, onlar Azərbaycanda giriş-çıxış prosedurlarının sadələşdirilməsi ilə təxminən bir ay qala bilsinlər.
Bu uzadılma COP29 vizası olanlara və vizasız girişə uyğun olanlara da şamil edilir ki, bu da Azərbaycanın iştirakçılara rahat bir təcrübə təmin etməyə sadiqliyini vurğulayır. “Xüsusilə vizasız gələn tədbir iştirakçılarının rahat şəkildə ölkəmizdə qalması üçün bütün zəruri texniki və təşkilati addımlar atmışıq,” deyə Əliyev əlavə edib.
Nümayəndələrin məlumatlılığını təmin etmək üçün, miqrasiya qaydaları barədə geniş məlumat COP29-ın rəsmi veb-saytlarında, tərəfdaş təşkilatlar və aviaşirkət mənbələri vasitəsilə paylaşılmışdır. DMX həmçinin çağrı mərkəzləri və xidmət məntəqələri daxil olmaqla, konfrans dövründə artan tələbi idarə etmək üçün tam gücü ilə fəaliyyət göstərəcək hədəf resurslarını təmin edib.
Bundan əlavə, iqlim dəyişikliyi kontekstində insan köçü mövzusunda yüksək səviyyəli panel müzakirəsi 18 noyabrda Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (IOM) ilə birgə keçiriləcək. Bu müzakirə, iqlimlə bağlı miqrasiya məsələlərinin qlobal təsirlərinin həllində Azərbaycanın rolunu vurğulamağa yönəlib və COP29-ın ümumi məqsədləri ilə uyğunluq təşkil edir.