MİDA-nın sevimlisi olan Göygöl “Qranit Beton” MMC... – vergidən necə yayındırılır?
7-08-2020, 13:00
MİDA-nın sevimlisi olan Göygöl “Qranit Beton” MMC... – vergidən necə yayındırılır?Respublikamızda aztəminatlı ailələrin yaşayış sahələrinə olan ehtiyacını ödəmək, onların mənzil-məişət şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə Bakıda və Gəncədə sosial evlərin tikintisi aparılır. İnşaat işlərini Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyini tərəfindən tenderlə müəyyənləşdirilmiş tikinti şirkətləri həyata keçirir. Ancaq burada iki diqqət yetiriləsi vacib məqam var. Birincisi, elan edilmiş tenderlərin şəffaflığı və tenderləri qazanan şirkətlərin kimlərə məxsus olması, ikincisi isə tenderi udmuş şirkətlərin mal-materiallarla təminatını həyata keçirən firmaların, MMC-lərin yuxarılanın tapşırığı əsasında seçilməsi və onların külli miqdarda vergidən yayınmalarıdır.
Hazırkı məqamda birinci məsələnin hüquqi sənədləşməsi başa çatdığından kiməsə nəyisə sübut etnək çətindir. Ancaq ikinci məsələyə,yəni vergidən yayınma məsələsinə müvafiq qurumların müdaxilə etməsi və ciddi hüquqi tədbirlər görməsi mümkündür və mütləqdir.
RealMedia.az xəbər verir ki,etibarlı mənbədən Dunyaninsesi.info saytının redaksiyasına daxil olan məlumatlara görə, külli miqdarda vəsaiti vergidən yayındıran firmalardan biri də Göygöl rayonu ərazisində fəaliyyət göstərən “Qranit Beton” MMC-dir. Adıçəkilən MMC Gəncədə sosial evlərin tikintisini aparan şirkətlərin beton təminatını həyata keçirməklə yanaşı, tikintini otsep, qum, sement, müxtəlif ölçülü çınqıllar və qatqı kimi komponentlərlə də təmin edir. Amma, məsələnin başqa maraqlı bir tərəfi var. “Qranit Beton” MMC yuxarıda sadalanan komponentləri istehsal edə bilmədiyi halda, bu təminatı necə həyata keçirir. Bunu müəyyən etməyin yolu isə “Qranit Beton” MMC bu materialları hansı təşkilatdan alınması barədə rəsmi sənədləri hüquqi şəkildə araşdırmaqdır. Əks halda bunu müəyyən etmək çətin olacaq. Çünki “Qranit Beton” MMC sosial evləri tikən iş icraçısı şirkətlərə betondan əlavə satdığı məmulat və materialları şəxsi istifadəsi qismində alır və onlara necə deyərlər “çöldən-çölə” satır.
Bununla da “Qranit Beton” MMC və digər istehsalçı şirkətlər bu məhsulların alqı-satqısını rəsmiləşdirmir və dövlət büdcəsinə ödəniləcək milyonlarla vəsaiti gizləyir. Konkret desək, öz ciblərinə qoyur. Əgər “Qranit-Beton” MMC-nin mal-materiallar üzrə qaiməsinə, idxal və ixrac sənədlərinə vergi və audit yoxlaması tətbiq edilərsə, müəssisədə çox ciddi qanun pozuntuları üzə çıxacaqdır.Hətta, ekspertiza təyin edilməklə enrji və digər kommunal sərfiyyatlar üzərə hesabat aparılarsa, iddia edilən vergi ödəməkdən yayınma halları öz təsdiqini tapar.
Bir sözlə,Gəncədə tikilən sosial evlərin tikintisində istifadə olunan sement, mişar daşı, kərpic, qum, və sair materialların hansı təşkilatdan alınması yoxlanılarsa yenə də külli miqdarda vəsaitin vergidən yayınma halı çılpaqlığı ilə müəyyən olunacaqdır.