Mariana Vasileva ömürlük diskvalifikasiya edilib. O, idmançılara qarşı fiziki zorakılıqda günahlandırılır
Dekabrın 31-də Gimnastika Etikası Fondunun (GEF) İntizam Komissiyası Azərbaycan Gimnastika Federasiyasını (AGF) Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) himayəsi altında keçirilən tədbirlərdə iştirakdan 180 gün kənarlaşdırıb. Azərbaycan yığması məşqçilərinin kobud etik qayda pozuntularına yol verdiyi bildirilir.
Azərbaycan milli komandasının sabiq baş məşqçisi, gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva ömürlük diskvalifikasiya edilib. O, idmançılara qarşı fiziki zorakılıqda günahlandırılır.
AGF-nin bədii gimnastika üzrə keçmiş baş məşqçisi və AGF İcraiyyə Komitəsinin üzvü xanım Mariana Vasilyeva;
Xanım Siyana Vasilyeva, AGF bədii gimnastika üzrə baş məşqçi vəzifəsini icra edən, FIG Atletlər Komissiyasının üzvü və FIG Bədii Gimnastika Texniki Komitəsinin rəsmi üzvü;
Evgeniya Vilyaeva (Jidkova), AGF məşqçisi;
Azərbaycan gimnastikasi tapşirrilmış bu adamlar çox pis hərəkətlərdə ittiham edilir.
Baş məşqçi Siyana Vasileva idmançinın başına telefon vurmaqda günahlandırılır.
Mariana Vasileva idmançılara qarşı çox kobud hərəkətlərdə ittiham edilir.
Qərarda deyilir:"Xanım Mariana Vasilyeva idmançılara qarşı müxtəlif növ sui-istifadə və fiziki zorakılıqlara, o cümlədən kökəlmək məqsədilə döyülmələrə görə məsuliyyət daşıyır; gimnastların rifahına və sağlamlığına xələl gətirmək məqsədi ilə idmançıları formada olmayanda çıxış etməyə və ya məşq etməyə məcbur etməyə; idmançıları çəkilərinə görə şifahi şəkildə təhqir etmək və onları rüsvay etməkdə; idmançılardan pul verməmək və ya mükafatların tutulmasına görə; idmançıları mobil telefonlardan məhrum etməklə ailələri ilə ünsiyyətdən və ya digər şəxsi ünsiyyətdən məhrum etmə və ya qarşısını alma".
Xanım Mariana Vasileva 8 il müddətinə FIG-in hər hansı tədbirində və digər beynəlxalq tədbirlərdə iştirakdan kənarlaşdırılacaq;
Xanım Mariana Vasileva FIG ilə əlaqəli hər hansı federasiyanın baş məşqçisi olmaqdan ömürlük kənarlaşdırılacaq;
FIG ilə tənzimlənən gimnastikaya qayıtmazdan əvvəl xanım Mariana Vasilevadan qayıtmasının ilkin şərti olaraq, FIG tələblərinə uyğun olaraq gimnastikaya qayıtmazdan 3 ay əvvəl təhlükəsizlik təlimini tamamlaması tələb olunacaq;
2019-cu ildə FIG tərəfindən xanım Mariana Vasilevaya verilən “Fəxri Təlimçi” diplomu geri götürüləcək.
Digər məşqçilər də müxtəlif cəzalar alıblar.
Siyana Vasileva ən müxtəlif yarışlardan 18 aylığa uzaqlaşdırılıb.
AGF-dən idmançıların təhlükəsizliyi ilə bağlı prosedur və mexanizmlərin yoxlanması üçün ekspert təyin etməsi, rüblük hesabatlar verməsi, gələcəkdə hadisənin təkrarlanmaması üçün digər tədbirlər görməsi tələb olunur.
AGF nümayəndələri FIG şurasının və konqresinin qarşıdakı iclaslarında iştirak etməyəcəklər.
Haqqında çoxdan müxtəlif xoşagəlməz söhbətlər gəzən bu Vasilyevanı İ.Əliyev hətta nazir müavini təyin edib.
Mariana Vasileva Bolqarıstanda doğulub.