Tahir Kərimli nazirə sual verdi: partiyaların pulu niyə azalıb? - YENİLƏNİB
Tahir Kərimli nazirə sual verdi: partiyaların pulu niyə azalıb? - YENİLƏNİBMilli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında İnsan hüquqları komitəsinin sədr müavini Tahir Kərimli maliyyə naziri Samir Şərifova partiyaların maliyyələşməsi ilə bağlı sual ünvanlayıb.
Avrasiya.net xəbər verir ki, 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin icrası haqqında qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı çıxış edən Tahir Kərimli parlamentdə azlıqda olan partiyaların dövlət tərəfindən maliyyələşməsinin məhdud olduğunu söyləyib:
“Mən öyrənmək istəyərdim ki, Milli Məclisdə azlıqda olan siyasi partiyalara dövlət tərəfindən ayrılan vəsaitin məbləği niyə bu qədər azdır? 2020-ci ildə büdcədən siyasi partiyalara 4 milyon manat vəsait ayrılıb. Sonuncu seçkilərdə daha iki siyasi partiya parlamentdə təmsil olunmaq hüququ qazandı, qeydiyyatdan keçdi. Bizə deyilirdi ki, bu, siyasi partiyalara verilən pulun həcmində azalmaya səbəb olmayacaq. Amma bizə hər rüb 5000 manat az ödənilir. Bunun səbəbi nədir?”.
Maliyyə naziri Samir Şərifov deputat Tahir Kərimlinin partiyaların maliyyə durumu haqqında ünvanladığı sualı cavablandırıb.
Nazir xatırladıb ki, siyasi partiyaların maliyyələşdirilməsi siyasi partiyalarla bağlı qanun layihəsinə uyğun həyata keçirilir:
“Həmin qanunda dəyişikliklər edilib və buna uyğun nazirlik norma qəbul edib.
Mövcud qanunvericiliyə görə, il üzrə ayrılan vəsaitin 5 faizlik hissəsi seçkilərdə iştirak etmiş, amma xal qazanmamış partiyalara ayrılır. Son seçkilərdə belə partiya yoxdur.
50 faiz siyasi partiyalar arasında bölünür. Yerdə qalan vəsait isə Milli Məclisdə təmsil olunan deputatların sayına uyğun bölünür. 5 faiz isə il ərzində partiya mənsubiyyətini dəyişdikdə ayrıla bilər.
Milli Məclisdə iştirak hüququ qazanan siyasi partiyaların sayı artıb. Bunun nəticəsində eyni məbləğin siyasi partiyalar arasında bölüməsində say dəyişikliyi baş verib. Hər partiyaya düşən məbləğdə azalmanın səbəbi partiyaların sayının artmasıdır”.