Rəşad Dağlı 9 il 6 ay azadlıqdan məhrum olundu
Qəsdən adam öldürməkdə ittiham olunan meyxanaçı Rəşad Əmirova (Dağlı) 9 il 6 ay həbs cəzası kəsilib. İyulun 28-də Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində ona hökm oxunub. O, qətllə yanaşı, həm də soyuq silah saxlamaqda təqsirli bilinib. Səbəb isə hadisə zamanı istifadə olunan bıçaqdır. Həmin bıçağı Əmirov hadisədən öncə mağazadan alıb. Özü də, mağazanın satıcısı da bunu məhkəmədə təsdiqləyib.
Hökmdən öncə məhkəmədə son sözünü deyən meyxanaçı cəmiyyətdə tanınmış şəxs olması və ailə vəziyyətinin nəzərə alınmasını istəyib:
“Həmişə dövlətimin, xalqımın çətin günlərində günlərində yanında olmuşam. Himayəmdə iki azyaşlı övladım var, ödənişli məktəbdə oxuyurlar. Uzun müddət azadlıqdan məhrum edilsəm, təhsilləri yarımçıq qalacaq. Xahiş edirəm, bütün bunları nəzərə alasınız”.
Mərhumun qardaşı şikayətçi olmadığını təsdiqləyib
Əmirovun vəkili isə onun hadisə vaxtı özünü müdafiə etdiyini iddia edib. O, müvəkkilinə soyuq silah saxlama ittihamıyla bəraət verilməsini istəyib. Qəsdən adam öldürməyə gəlincə, bu ittihamın Cinayət Məcəlləsinin 123-cü (zəruri müdafiə həddini aşmaqda adam öldürmə) maddəsinə tövsif olunmasını xahiş edib.
“Nəzərə alın ki, zərərçəkmiş tərəflə barışıq əldə olunub, qarşı tərəf şikayətçi deyil”, – vəkil vurğulayıb.
Mərhum İsgəndər Mehdiyevin qardaşı, onun hüquqi varisi kimi tanınan Etibar Mehdiyev də şikayətçi olmadığını təsdiqləyib.
Bunun ardınca bir neçə dəqiqəlik müşavirədən sonra hökm oxunub.