Azərbaycanla BƏƏ arasında siyasi-iqtisadi dialoq ən yüksək səviyyədədir
"Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Azərbaycanın ən uğurlu strateji tərəfdaşlarından biridir. 33 ildir ki, iki ölkə arasında diplomatik əlaqələr qurulub və bu illər ərzində ikitərəfli münasibətlərin möhkəm hüquqi bazası formalaşıb. Ölkələrimiz həm də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birini dəstəkləyir. Prezident İlham Əliyevin BƏƏ-yə işgüzar səfəri, burada keçirilən rəsmi görüş, eyni zamanda, dövlət başçımızın Dayanıqlılıq Həftəsində iştirakı Bakı ilə Əbu-Dabi arasında inkişaf edən əlaqələrin göstəricisidir".
Bunu açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Nigar Məmmədova deyib.
Onun sözlərinə görə, 2008-ci ildə təsis olunan Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsi ötən illər ərzində vacib müzakirələrin aparıldığı beynəlxalq platformalardan birinə çevrilib:
"Azərbaycan Prezidenti də qlobal əməkdaşlıq və liderlik, iqtisadi inkişaf və texnologiya, eləcə də innovasiya prinsiplərini əsas istiqamətlər kimi müəyyənləşdirən Dayanıqlılıq Həftəsinin əsas iştirakçılarından biridir. Dünyada davamlı inkişafa xidmət edən və bu sahədə təcrübə mübadiləsi üçün effektiv qlobal platformaya Azərbaycanın da dəvət alması ölkəmizin prosesə töhfəsi kimi dəyərləndirilməlidir. BƏƏ eyni zamanda, ev sahibi kimi ümumi qlobal çağırışlarla, xüsusilə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq üçün birgə beynəlxalq fəaliyyətin tərəfdarıdır. Prezident İlham Əliyevin BƏƏ-nin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə görüşündə də əsas diqqət ikitərəfli münasibətlərlə yanaşı, ötən ilin noyabr ayında Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 iqlim konfransına yönəldilib. Dövlət başçımız COP29-un uğurla başa çatmasında ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın və bu ölkənin konsepsiyasının rolunu xüsusi qeyd edib".