İraqla Azərbaycan arasında birbaşa uçuşlar bərpa olunub
“İraq Hava Yolları”nın Kərkükdən Azərbaycanın paytaxtı Bakıya ilk uçuşunu uğurla həyata keçirməsi və iki ölkə arasında hava nəqliyyatının başlanması mühüm hadisə olub. Bu barədə Azərbaycanın İraqdakı səfiri Nəsir Məmmədov “X” sosial şəbəkəsindəki paylaşımında məlumat verib.
Səfirin bəyanatında Kərkük-Bakı reysi açıqlanıb və Ərbil-Bakı və Bəsrə-Bakı daxil olmaqla qarşıdakı uçuş marşrutları göstərilib. İraq istiqamətində hava yollarının genişləndirilməsi İraq Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşidin 2023-cü ilin noyabrında Azərbaycana səfəri zamanı aparılan müzakirələrdən sonra geniş vüsət alıb.
Ölkənin İraqla turizm əlaqələrinin inkişafına sadiq olduğunu bildirən Prezident İlham Əliyev İraq şəhərlərinə uçuşların tezliyini artırmaq niyyətində olduğunu bildirib. “Yaxın həftələrdə Kərkük, Ərbil və Bəsrəyə birbaşa uçuşlar açılacaq”, - Prezident İlham Əliyev İraq Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşidlə birgə mətbuata bəyanatla çıxışı zamanı deyib. Bu addımın iki ölkə arasında turizm mübadiləsində əhəmiyyətli artıma təkan verəcəyi gözlənilir.
Əliyev Azərbaycan və İraq arasında viza rejiminin təkmilləşdirilməsi üzrə ikitərəfli danışıqları da xüsusi qeyd edib. Səyahətləri asanlaşdırmaq üçün gələcək addımları müzakirə edərək, iki ölkə arasında möhkəm dostluq əlaqələrini bir daha təsdiq edərək, davam edən dialoqun müsbət nəticələrinə əminliyini ifadə edib. “Əməkdaşlığımız möhkəmlənəcək və dialoqumuzun davam etdirilməsi yeni yaxşı nəticələrə gətirib çıxaracaq”, - deyə Əliyev bildirib və Azərbaycanla İraq arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsi üçün birgə səylərin göstərildiyini vurğulayıb.
"Azal" dövlət şirkətinin məlumatına görə, uçuşlar həftədə bir dəfə həyata keçiriləcək.
Kərkükdən Bakıya ilk reys cümə günü saat 13.37-də gəlib.
Bakı və Bağdad arasında birbaşa reyslər 2023-cü ilin noyabrında başlayıb.