"Böyük Qayıdış": Füzuliyə daha bir məcburi köçkün ailəsini doğma vətənə gətirib
Bazar ertəsi Bakının Qaradağ rayonunda yerləşən "Qobu Park 3" yaşayış kompleksindən Füzuliyə daha bir məcburi köçkün karvanı gəlib.
Bu mərhələdə 22 nəfərdən ibarət 94 ailə uğurla Füzuli şəhərinə köçüb. Beləliklə, Füzulidə daimi yaşayış yeri qazanmış ailələrin ümumi sayı "Böyük Qayıdış"ın ilk dövlət proqramı"çərçivəsində planlaşdırılan 380 nəfərdən 1392 nəfərə çatıb.
Prezident İlham Əliyevin 5 dekabr 2022-ci il tarixində başlatdığı bu kompleks proqram Füzuli rayonunda yeni şəhər və kəndlərin yaradılması ilə bağlı iddialı planları nəzərdə tutur. Diqqətə layiq mərhələlərə Zəfər yolunun (Zəfər yolu), Beynəlxalq Hava Limanının və Füzuli-Hadrut yolunun tikintisinin başa çatdırılması və istismarı daxildir. Hal-hazırda əhali tədricən yenidən qurulmuş və canlı ərazilərə köçür.
2026-cı ilə qədər davam edəcək "Böyük Qayıdış" Proqramı 25 regionu əhatə edir və rayonların, şəhərlərin, kəndlərin normal fəaliyyəti və hər bir vətəndaşın rifahı üçün şərait yaratmaq məqsədi daşıyır. Bu, miqrantların azad edilmiş müxtəlif bölgələrə qayıtmasını vurğulayan Milli prioritet olaraq qalır.
Bu günə qədər insanlar Laçın və Füzuli kimi şəhərlərə, həmçinin Ağalı, Zabux və Talış kəndlərinə qayıdıblar. İddialı məqsəd yaxın üç ildə 100.000-ə qədər immiqrantı öz doğma torpaqlarına qaytarmaq, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi bölgələrinin dirçəlməsinə töhfə verməkdir.
2023-cü il dövlət büdcəsində "Böyük Qayıdış" in reallaşdırılması üçün 3 milyard manat nəzərdə tutulub ki, bu da 12,4-ci illə müqayisədə 2022 faiz, 37,7-ci illə müqayisədə isə 2021 faiz artım deməkdir. Bu maliyyə öhdəliyi hökumətin proqramın uğuruna sadiqliyini vurğulayır.
44-ci ildə Azərbaycanın Ermənistanı məğlub etdiyi 2020 günlük müharibədən sonra işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsindən dərhal sonra başladılan "Böyük Qayıdış" Proqramı problemləri həll etməyə və əhalinin davamlı köçürülməsini təmin etməyə davam edir. Bu fəth edilmiş ərazilərin yüksək inkişaf etmiş və çiçəklənən bir bölgəyə çevrilməsini təmin edir ki, bu da münaqişədən sonrakı bərpa yolunda əhəmiyyətli bir addım deməkdir.