(Muslim, 1348, 2402, 3354)
✓ DUANIN QƏBUL OLAN VAXTLARI, YERLƏRİ VƏ HALLARI
Əli رضي الله عنه mərfu olaraq rəvayət edir ki, Peyğəmbər ﷺ buyurdu:
“Ən xeyirli dua, Ərafa günü edilən duadır...”
(Tirmizi 3585, əl-Albani “Səhihul Cəmi” 3274, “Səhihdə” 1313.)
Allahım! Sən bizim Rəbbimsən, bizdə də Sənin aciz, sənə möhtac qulunuq!Bizi Sən yaratdın, Səndən başqa Rəbbimiz yox, gedəsi qapımız yox! Lütfünə, ucalığına sığınarag Səndən diləyirik!
Ya Qarib ! Ya Mucib!Ey Mövlamız! Sən eşidənsən,yaxınsan, duaları qəbul edənsən!
Ey tayı-bərabəri olmayan Uca Rəbbimiz! Əllərimizi Sənə açmışıq, Sənə sonsuz həmd-sənalar olsun, tərifə layiq olan təkcə Sənsən!
Ey əvəzsiz nemətlər bəxş edən Allahımız! Ey mərhəməti, səxavəti sonsuz olan Uca Rəbbimiz!
Ey aləmlərə rəhmət olan uca Rəbbim! Sənə möhtac qul kimi Sənə müraciət edirik! Sənə təslim olduq, Sənə döndük!
Sənin çoxlu salamın, xeyir-duan olsun Peyğəmbərimiz Məhəmmədə (sallallahu aleyhi vasəlləm), onun ailəsinə, səhabələrinə!
Ya Ğani! Zənginsən ,heç bir şeyə möhtac deyilsən.Bizlər isə Sənin aciz qullarınıq.Rəhmətinə möhtacıq.Ruzimizi bol və bərəkətli et!
Ya Şafi! Xəstələrimizə şəfa ver!
Ya Ğafur! Dünyasını dəyişən vadileynlərimizin qəbrini nurlu et,onları cənnət əhli et,günahlarını bağışla!
Ya Rəhim! Həyatda olan və dünyasını dəyişən müsəlman kişilərin və qadınların, mömin kişilərin və qadınların günahlarını bağışla!
Ya Allah! Bizə hidayət ver,qəlbimizi islah et!
Ya Allah! Bütün müsəlmanların övladlarını islah et!
Allahım sən bizim bu gözəl vətənimizi qoru!
Ya Qadir! Ya Muqtədir! Ya Qahir! Ya Qahhar! Ya Quddus! Ya Qaviyy! Ya Mətin! Ya Kəbir! Ya Mutaəl!Sənsən hər şeyə qadir olan.Kainatda heç bir şey Səni aciz qoya bilməz.Hər şeyə qadir olan Sənsən.Bizlərdə acizliyimizi dərk və etiraf edərək,Sənin gücünə sığınmışığ.Sən güdrətlisən bis isə aciz!
Dualarımızı qəbul et.Bizləri dünya və axirət sıxıntısından qurtar!
Allahım! Nemətinin dayanmasından, bəxş etdiyin salamatlığın dəyişməsindən, qəfil intiqamından və bütünlüklə qəzəbindən Sənə sığınırıq!
Allahım! Mal-dövlətimizi və övladlarımızı çoxalt və bizə bəxş etdiklərini bərəkətli et! Ömrümüzü Sənin itaətinlə keçirməklə uzat və əməllərimizi gözəlləşdir!Bizim günahlarımızı bağışla!