Azərbaycanda iki BOKT  küllü miqdarda cərimələnib
Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı qanunvericiliyin pozulmasına görə - 20 min manat məbləğində cərimə
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) iki bank olmayan kredit təşkilatı – “Finca Azerbaijan” və “PSG Finance”a maliyyə qanunlarını pozduqlarına görə cərimələr tətbiq etməklə qeyri-qanuni maliyyə ilə bağlı qanunların icrası istiqamətində mühüm addımlar atıb. Bu hərəkət Mərkəzi Bankın ölkədə çirkli pulların yuyulmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizədə davamlı öhdəliyini vurğulayır.
“Finca Azerbaijan” cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın yuyulmasının və terrorizmin maliyyələşdirilməsinin qarşısının alınmasına yönəlmiş qanunları pozmaqda təqsirli bilinib. Azərbaycan Mərkəzi Bankının apardığı hərtərəfli audit nəticəsində çoxsaylı qanun pozuntuları aşkarlanıb və nəticədə Nəsimi məhkəməsi 20 min manat cərimə kəsib. Bundan başqa, qurumun yüksək rütbəli əməkdaşı şəxsən 2000 manat cərimə olunub.
Digər tərəfdən, “PSG Finance” da analoji pozuntulara görə daha sərt sanksiyalarla üzləşib və Xətai məhkəməsi 100 min manat cərimə kəsib.