Erməni spikerindən Moskvaya sərt cavab
Alen Simonyan Moskvadan səslənən bəyanatı "cəfəng" adlandırıb.
Ermənistan Milli Məclisinin spikeri Alen Simonyan Moskvadan səslənən növbəti bəyanatı “cəfəng” adlandırıb.
Rusiya bundan əvvəl bəyan etmişdi ki, əgər Ermənistan təhlükəsizliklə bağlı həssas informasiyanı Qərb ölkələrinə açsa, bu onun Rusiya ilə münasibətlərinə nəticəsi düzəlməyən zərbə vura bilər.
Spiker iyunun 7-də jurnalistlərlə söhbətində deyib:
"Birincisi bizi hədələməyi dayandırsınlar. Bəsdir bizi qorxutdular. İkincisi bəsdir KTMT (Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı) barədə danışdılar. Onlar hər dəfə KTMT-dən danışanda, bura gəlib KTMT-nin sərhədinin haradan keçdiyini göstərsinlər. KTMT partnyoru və Ermənistan-Rusiya müqaviləsinin tərəfi kimi öhdəliklərinin nə olduğunu desinlər. Amma bizim suveren ərazimiz haqqında bəyanatlar verdikləri yetər!”
Bundan əvvəl Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin Ermənistana xəbərdarlıq etmişdi:
"Ermənistanın Qərb ölkələrinə milli məlumat bankına və ölkənin təhlükəsizliyinə dair həssas informasiyaya tam giriş vermək kimi düşüncəsiz addımları təkcə dövlətin suverenliyinə hədə yaratmır, həm də Rusiya və KTMT üçün başqa müttəfiqlərlə birlikdə ərazinin vahid müdafiəsinin yaradılması məqsədilə aparılan işi mümkünsüz edir”.
“Bizimlə bu ritorika iə danışdıqları yetər!”
Buna cavab olaraq Alen Simonyan deyib ki, Ermənistan öz ərazisində hər hansı hərbi baza yaradılması və ya birgə strateji alyansları barədə heç bir ölkə ilə danışıqlar aparmır:
"Biz hansı informasiyanı verə bilərik? Bu cəfəngiyatdır. Bizimlə bu ritorika ilə danışdıqları yetər. Bizi birbaşa və dolayısı ilə hədəlidikləri yetər”.