Pakistanda dəmiryolu stansiyasında partlayışda 24 ölüb, onlarla yaralı
Pakistanın cənub-qərbində yerləşən Kvetta şəhərindəki dəmiryolu stansiyasında baş verən partlayış nəticəsində azı 24 nəfər ölüb, 40-dan çox insan yaralanıb, yerli hakimiyyət orqanları cümə axşamı təsdiqləyib. Polis partlayışın günorta saatlarının sıx vaxtında, intiharçı tərəfindən törədildiyini güman edir.
Kvetta şəhərinin yerləşdiyi Bəlucistan əyalətinin polis rəisi Reuters-ə bildirib ki, partlayış günün ən sıx vaxtında baş verib. “Yaralıların çoxu kritik vəziyyətdədir və ölənlərin sayı artacaq,” deyə o qeyd edib. İlkin araşdırmalar göstərir ki, hücum yaxınlıqdakı piyada məktəbinin hərbi personalına yönəlmişdi.
Rusiyada qadağan olunmuş separatçı Bəlucistan Azadlıq Ordusu (BLA) hücumun məsuliyyətini öz üzərinə götürüb. Qrupun bəyanatında bildirilir ki, hərbi qüvvələrə hücum edərək bölgədəki dövlət təzyiqlərinə qarşı "mesaj göndərmək" məqsədi güdüblər.
Pakistanda ərazi baxımından ən böyük əyalət olan Bəlucistan, qaz və mineral resursları ilə zəngin olsa da, uzun müddətdir qeyri-sabitliklə üzləşir. Etnik bəluc separatçıları, o cümlədən BLA, on illərdir ki, Pakistan dövlətinə qarşı aşağı səviyyəli üsyan apararaq daha çox muxtariyyət və əyalətin resurslarından daha böyük pay tələb edirlər. Bölgə şimalda Əfqanıstan, qərbdə isə İran ilə həmsərhəddir və təxminən 15 milyon insan burada yaşayır.
Talibanın qonşu Əfqanıstanda hakimiyyətə qayıtmasından sonra Pakistanda artan təhlükəsizlik problemləri fonunda bu partlayış baş verib. Hakimiyyət orqanları Kvetta şəhərində patrul xidməti gücləndirib, qarşıdakı günlərdə yeni hücumların olacağından ehtiyat edirlər. Hadisə ilə bağlı istintaq aparılır, əsas məqsəd cinayətkarları müəyyən etmək və təhlükəsizlikdəki boşluqları qiymətləndirməkdir