Bakıda fransalı iş adamının məhkəməsi başıayıb
Ötən ilin dekabrından Bakıda həbsdə olan fransalı iş adamı Martin Ryanın məhkəməsi başlayıb.
O, azərbaycanlı hüquqşünas Azad Məmmədli ilə birlikdə mühakimə olunur.
Hər ikisinin işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyilə baxılır.
Martin Ryan Azərbaycan Cinayət Məcəlləsinin 276-cı (casusluq) maddəsilə ittiham olunur.
Bakıda fəaliyyət göstərən və qida məhsulları və xammal idxalı üzrə ixtisaslaşan “Mercorama” şirkətinin baş direktoru, 1988-ci il təvəllüdlü Martin Ryan Fransanın Monpelye Universitetində “beynəlxalq əlaqələr, hərbi tarix və geosiyasət” ixtisası üzrə təhsil alıb.
Sonradan iş adamı kimi, şərabçılıq ticarətilə məşğul olub.
Azad Məmmədli isə Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət) maddəsilə ittiham olunur.
İxtisasca hüquqşünas olan 1995-ci il təvəllüdlü Azad Məmmədli ali təhsilini Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun beynəlxalq hüquq fakültəsində alıb.
Daha sonra Fransada magistr təhsili alıb. Orada təhsilini başa vurandan sonra bir neçə il Bakıda Beynəlxalq Bankda hüquqşünas işləyib, bir müddət Böyük Britaniyada yaşayıb.
Adları çəkilən şəxslər Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb.
Cinayət işinin istintaqı da bu qurumun İstintaq İdarəsində aparılıb. Özləri də DTX-nın təcridxanasında saxlanılır.
Yanvarın 6-da keçirilən məhkəmə prosesində xarici ölkə səfirliklərinin nümayəndələri də iştirak edib.
Budəfəki məhkəmə prosesində prokuror Ziya Mansurov ittiham aktını elan edib.
İttihama əsasən, Fransa Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsinin işçiləri tərəfindən Martin Ryan əməkdaşlığa cəlb edilib. Ona Azərbaycanda istehsal edilən silahlar, buradan başqa ölkələrə gizli pul köçürmə yolları, Türkiyə, Pakistan, Somali, Çin, İran, Böyük Britaniya, Əlcəzair və s. dövlətlərlə münasibətlər haqda məlumatların toplanması, fransızdilli azərbaycanlıların, orduda xidmət edən, yaxud ehtiyata buraxılan hərbçilərin əməkdaşlığa cəlb edilməsi kimi tapşırıqlar verilib.