Rəsmi Paris Bakını Kaledoniyalı separatçıları dəstəkləməkdə ittiham edir
Fransa Xarici İşlər Naziri Jan-Noel Barro şənbə günü Azərbaycanı Yeni Kaledoniya və digər Fransız dənizaşırı ərazilərində vəziyyəti qeyri-sabitləşdirməyə cəhd etməkdə ittiham edib. Sosial media platforması X-də etdiyi açıqlamada Barro bildirib: "Bakı qrupu bir daha Yeni Kaledoniyada milli siyasi həyatımızı qeyri-sabitləşdirməyə çalışıb. Azərbaycanın dənizaşırı ərazilərimizdəki bu mənasız cəhdləri qəbuledilməzdir və dərhal dayandırılmalıdır."
Cavab olaraq, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Aykhan Hacızadə bu ittihamları rədd edərək, Bakı Təşəbbüs Qrupunun Fransanın müstəmləkə siyasətini və onun dənizaşırı ərazilərinin üzləşdiyi problemləri ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmağı hədəflədiyini bildirib. Hacızadə vurğulayıb ki, qrup bu məsələlərə diqqət çəkməyə həsr olunmuş bir QHT-dir.
Bu mübadilə Paris və Bakı arasında artan gərginliyin son inkişafını göstərir. 2024-cü ilin may ayında Fransa Daxili İşlər Naziri Jerald Darmanin Azərbaycanı Yeni Kaledoniyadakı iğtişaşlara müdaxilə etməkdə ittiham edərək, Azərbaycan qurumlarının müstəqillik tərəfdarı olan aktivistləri dəstəklədiyini iddia edib. Azərbaycan bu iddiaları rədd edərək, iştirakının yalnız anti-müstəmləkə hərəkatlarını dəstəkləməklə məhdudlaşdığını bildirib.
Bakı Təşəbbüs Qrupu 2023-cü ilin iyul ayında Azərbaycan Martinik, Fransız Qvianası, Yeni Kaledoniya və Fransız Polineziyası da daxil olmaqla, müxtəlif Fransız dənizaşırı ərazilərindən olan müstəqillik tərəfdarı aktivistləri qəbul etdikdən sonra yaradılıb. Qrupun bəyan edilmiş missiyası "Fransız azadlıq və anti-müstəmləkə hərəkatlarını" dəstəkləməkdir.
Fransa və Azərbaycan arasındakı münasibətlər, Fransanın Ermənistanı Azərbaycanla münaqişəsində dəstəkləməsi, o cümlədən hərbi əməkdaşlıq və silah tədarükləri səbəbindən gərginləşib. Cavab olaraq, Azərbaycan Fransaya qarşı media kampaniyaları başladıb və casusluq və siyasi əlaqələr ittihamları ilə bir neçə Fransa vətəndaşını həbs edib.
Yeni Kaledoniyadakı vəziyyət gərgin olaraq qalır və müstəqilliklə bağlı davam edən müzakirələr və xarici müdaxilə iddiaları siyasi mənzərəni daha da mürəkkəbləşdirir.