Məhkəmə hakiminin dərisinin soyulması
Bu, rəssam Gerard Davidin 1498-ci ildə real hadisə əsasında çəkdiyi dramatik bir rəsm əsəridir. Gerard David Hollandiyalı rəssam və əlyazma illüstratorudur. O, rənglərdən istifadə etmək bacarığı ilə tanınmışdır.
Bu rəsm Fars kralı II Kambizin dövründə Sisamnes adlı rüşvətxor hakimin dərisinin soyulması hekayəsini təcəssüm etdirir.
Hakim Sesamnes bir çox məhkəmə işlərində rüşvət almaqda və saxta hökm çıxarmaqda təqsirli bilinirdi və onun əməlləri üzə çıxanda kral hakimin həbs edilməsini və dərisinin diri-diri soyulmasını əmr edir. Qərara əsasən onun dərisi məhkəmə hakimin oturduğu kresloya örtük kimi çəkilməli idi ki, ondan sonra gələcək hakimlərə ibrət olsun. Doğurdan da ondan sonra heç bir hakim saxta hökm vermədi və əsla rüşvət almadı.
Rəsmin yuxarı sağ küncündə Sisamnesin oğlu görünür. O, atasının dərisi ilə örtülmüş stulda oturaraq işini sədaqətlə yerinə yetirir.
Şəkil Belçikanın Brügge bələdiyyə üzvlərinin zalında asılmışdır. Orada hakimlər iddiaçılar arasında hökm vermək üçün oturmuşlar. Əsər bu gün Qrininq Muzeyində qorunur.
Eramızın XV əsrində Avropada ədliyyə palatalarının divarlarına bu hadisəni əks etdirən şəkillərin asılması adət halını almışdı.
Qeyd: Aşağıda verilmiş ərəb dilindəki mətndən tərcümə edildi:
سـلـخ جلد القاضي
لوحة درامية قصتها حقيقية من عمل غيرارد داڤيد Gerard David رُسمت عام 1498، وغيرارد رسام ومُذهِّب مخطوطات هولندي عرف ببراعته في الرسم واستخدام الألوان،
تُجسد هذه اللوحة قصة سلخ قاضٍ فاسد يدعى سيسامنيس Sisamnes في زمن الملك الفارسي قمبيز الثاني.
أدين هذا القاضي بتلقي الرشوة والحكم بالباطل في قضايا كثيرة وعندما أكتُشِف أمره ، أمر الملك باعتقاله وسلخه حيًا وأمر بوضع جلده غطاءً لكرسي القضاء الذي سيجلس عليه كل قاضٍ من بعده وكان عبرةً لمن خلفه فلم يحكم قاضٍ من بعده بالباطل أو تؤخذ رشوة قط
يظهر في الزاوية اليمنى العليا من اللوحة نجل سيسامنيس وهو جالس على الكرسي المغطى بجلد والده المسلوخ يمارس عمله بتفانٍ .
كانت اللوحة معلقة في غرفة أعضاء بلدية بروج البلجيكية، اللتي كان القضاة يجلسون فيها للحكم بين المتقاضين، وهي محفوظة اليوم في متحف غرونينغ.