Milli Qəhrəman ŞƏHİD Natiq Qasımovun Ailəsinə Mənzil Verilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi milli qəhrəman-şəhid Natiq Qasımovun anası Dursun Qasımovaya Gəncə şəhərində yerləşən MİDA yaşayış kompleksində iki otaqlı mənzil təqdim edib. Tam təmirli mənzil, şəhid ailələrinə və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə dəstək vermək məqsədi daşıyan dövlət proqramı çərçivəsində verilib.
Dursun Qasımova minnətdarlığını ifadə edərək, ailəsinə göstərilən qayğı və dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edib.
2024-cü il iyunun 25-də Prezident İlham Əliyev Natiq Qasımovu Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qorumaqda göstərdiyi qeyri-adi cəsurluğa görə ölümündən sonra "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" adı ilə təltif edib. Qasımovun qəhrəmanlığı xüsusilə Birinci Qarabağ Müharibəsi zamanı diqqətəlayiqdir.
1992-ci ildə Qasımov və dəstəsi düşmən qüvvələrinin çoxluğu ilə üzləşib. Dəstə üzvləri döyüşdə şəhid olduqdan sonra, Qasımov Pirler (Xramort) kəndindəki kilsədə beş gün müddətində döyüşməyə davam edib. Ermənilərin Xocalı sakinlərini güllələməklə hədələməsindən sonra o, təslim olub. Təslim olduqdan sonra, Qasımov işgəncəyə məruz qalalaq, qətlə yetirilib.
44 günlük Vətən Müharibəsindən sonra, dövlət başçısının təşəbbüsü ilə bu ailələrə mənzil təminatı proqramı beş dəfə genişləndirilib. Müharibədən sonrakı dövrdə 6,072 mənzil və fərdi ev ailələrə təqdim edilib və indiyədək ümumilikdə 15,000 mənzil və ev verilib.