Ermənistanda yoxsulluq səviyyəsi artacaq
Ermənistanda yoxsulluq səviyyəsi artacaqDünyada yanacağın və ərzaq qiymətlərinin gözlənilən artımı istər-istəməz yeni qiymət artımı dalğasına və Ermənistanda yoxsulluq səviyyəsinin artmasına səbəb olacaq. Bu fikirləri Sputnik Ermənistan-a müsahibəsində keçmiş maliyyə naziri, dövlət maliyyəsinin idarə edilməsi üzrə beynəlxalq məsləhətçi Vardan Aramyan yanacaq və ərzaq bazarlarında hadisələrin inkişafının mümkün ssenarilərini təhlil edərkən deyib.
"Ərzaqda və xüsusən də taxıl bazarında (buğda, arpa, qarğıdalı), Rusiya və Ukrayna əhəmiyyətli paya malikdir. Bu iki ölkə dünya tələbatının demək olar ki, 30%-ni təmin edir. Rusiya enerji bazarında da böyük rol oynayır. - qaz və neft. 2022-ci ilin fevralından, yəni Ukraynada hərbi əməliyyatların başlanmasından və bu günə qədər bu iki bazarda qiymətlər artır" - deyə Aramyan bildirib
Onun sözlərinə görə, proqnozlaşdırılan geosiyasi nəticələr yaxın gələcəkdə yanacaq və ərzaq qiymətlərində yeni artımlara gətirib çıxaracaq ki, bu da istər-istəməz Ermənistana da təsir edəcək.
4-04-2022, 04:18
Akardan inanılmaz: Gələn həftə müharibə bitir?