Neftçıləri aparan gəmi batma təhlükəsi ilə üzləşib
Yanvarın 26-da axşam saatlarında Xəzərdə gəmi qəzaya uğradığı bildirilir. Gəminin sərnişinlərin biri olan Rəşad Bayramov Turana bildirib ki, SOCAR-a məxsus platformaların birində çalışır: "Növbəmiz başa çatmışdı, evə getməli idik. Əraziyə günortadan sonra gəmi gəlib, həmin gəmi getdi bir neçə platformanı dəyişdi və sahilə doğru qayıdırdı. Sonra ona tapşırıq gəldi ki, Ələt tərəfdə xəstə var, təzdən qayıt onu götür. Əslində o getmək istəmirdi, amma tapşırıqdan çıxa bilmirdi".
R.Bayramov qeyd edib ki, gecə vaxtı o yollar təhlükəlidir: "Çünki orada köhnə, sovetdən qalma estakadalar var ki, onların üstünü kəsib metalolom kimi götürüblər, altı isə qalıb suyun altında. Gəmi bir az getdi, girdi hansısa platformanın ayağına, başdan ayağa cırıldı. Dəqiqələr içində su doldu gəminin aşağısına".
Onun sözlərinə görə, suya xilasedici sallar atıldı və sərnişinlərin hamısı atıldı onların üstünə: "Yaxşı ki, tez Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, digər qurumlara zəng vurduq, yaxında olan gəmilər gəlib götürdülər bizi. Şükür ki, itib batan olmayıb. Gəmini isə başqa gəmi buksirə götürün apardı".
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin yaydığı məlumata görə isə bu gün saat 21:00 radələrində sahildən 30 km aralıda, Xəzər dənizinin Bulla rayonu ərazisində “PS 173” sərnişin gəmisində heyət gəminin burun hissəsinə su dolduğunu görüb: "Dərhal təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi üçün ASCO-nun dispetçer xidmətinə məlumat verilib. Yaxınlıqda olan “Qobustan”, “Qız Qalası” sərnişin gəmiləri hadisə yerinə gəlib. Heyət üzvləri və sərnişinlər bu gəmilərə təxliyə ediliblər".
Qurumdan qeyd olunub ki, hazırda 7 nəfər gəmi heyəti üzvü və 25 sərnişinin həyatı üçün hər hansı təhlükə yoxdur: ""PS 173” gəmisi isə hadisə ərazisinə gələn “Caspian Spirit” gəmisi vasitəsilə yedəyə alınaraq sahilə doğru istiqamət götürüb".
Vurğulanıb ki, gəmidə baş verən hadisənin səbəbləri dəqiqləşəndən sonra daha ətraflı məlumat veriləcək.