Növbəti məhkəmə prosesi dekabrın 15-nə təyin edilib.
“QHT işi” üzrə istintaq 2025-ci ilin martında başlayıb. Həmin vaxt Vətəndaş Hüquqları İnstitutunun rəhbəri Bəxtiyar Süleymanlı və Seçki Müşahidə Alyansının icraçı direktoru Məmməd Alpay (Məmmədzadə) həbs olunublar.
Aprel ayında isə daha üç nəfər — ictimai fəal Asəf Əhmədov, sosial işçi Zamin Zəki və Əhməd Məmmədzadə barəsində də eyni qərar qəbul edilib.
Qalib Bayramov və Nərgiz Muxtarova barəsində polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.
İstintaqa ümumilikdə 100-dən artıq şəxs cəlb olunub. Onlar arasında həm beynəlxalq donor təşkilatlarının nümayəndələri, həm də hökumətyönlü QHT rəhbərləri yer alır.
Həbsə alternativ qətimkan tədbiri seçilənlər arasında “Hüquq və İnkişaf” İctimai Birliyinin rəhbəri Hafiz Həsənov, eləcə də Alman Marşall Fondunun Azərbaycan üzrə keçmiş məsləhətçisi Mehriban Rəhimli də var.
Hazırda Sosial Hüquqlar Mərkəzinin ölkədən kənarda olan rəhbəri Sübhan Həsənli və ictimai fəal Aytac Ağazadə barəsində axtarış qərarı qüvvədədir.